+371 28 798 852

 

Akrila vai gumijas spiedogi?

Gumijas spiedogi

Gumijas spiedogi, kā izriet no to nosaukuma, tiek ražoti no gumijas un pēc tam pielīmēti uz koka pamatnes. Tieši koka pamatnes izmantošana padara šos spiedogus dārgākus par caurspīdīgajiem zīmogiem.

Mūsdienās gumijas spiedogu izgatavošanai plaši izmanto lāzergravējumu. Speciālajā gumijā ar lāzeru tiek izgriezta spiedoga klišeja, kā rezultātā tiek iegūts spiedogs ar augstu atspieduma kvalitāti.

Gumijas spiedogu priekšrocības un trūkumi

- atstāj precīzāku atspiedumu;
- izkrāsojot pašu spiedogu ar krāsainiem marķeriem, krāsa uzklājas līdzenāk un rezultātā atspiedums ir precīzāks;
- parasti ir dārgāki par caurspīdīgiem spiedogiem;
- aizņem daudz vietas glabājot.

Taču glabāšanas jautājums ir atrisināms. Eksistē speciāls lipīgs pamats spiedogiem, uz kuru tiek pielīmēts iepriekš no koka pamatnes noņemts spiedogs. Šīs pamats ir līdzīgs putu līmlentei, taču no vienas puses ir lipīgs, bet no otras pārklāts ar materiālu, kas veido statisko spriegumu un tā dēļ pielīp pie akrila bloka. Tāda veidā arī gumijas spiedogus var izmantot uz akrila blokiem.

Neapšaubāms šī paņēmiena trūkums ir tas, ka ne katram pietiek pacietības noņemt spiedogu no koka pamatnes un pielīmēt pie putu līmlentes. Turklāt šādas līmlentes iegāde rada papildus izdevumus.

Akrila spiedogi

Internetā ir sastopami vairāki šo spiedogu nosaukumi, piemēram - Acrylic stamps, clear stamps, photopolymer stamps. Interneta portālos bieži var sastapt tādu nosaukumu kā akrila spiedogi, silikona spiedogi.

Taču šos spiedogus neizgatavo no silikona vai akrila. Izmantojamais materiāls ir fotopolimērais sveķis, līdz ar to, vispareizākās nosaukums šiem spiedogiem būtu fotopolimērie jeb caurspīdīgie zīmogi.

Pārpratumi ar to nosaukumu ir saistīti ar angļu nosaukumu Acrylic stamps, kā arī ar to, ka pēc izskata silikons un fotopolimērs ir ļoti līdzīgi. Acrylic stamps – ir vienkārši universāls caurspīdīgu zīmogu nosaukums, un patiesībā tas nenozīmē, ka spiedogu materiāls kaut kāda veidā ir saistīts ar akrilu. Drīzāk ir domāts caurspīdīgums kā akrilam un spiedogu izmantošana kopā ar akrila bloku.

Polimērs un noteikta spektra ultravioletie stari – ir divi galvenie spiedogu fotopolimērās tehnoloģijas izgatavošanas sastāvdaļas.

Izgatavojot spiedogu, uz polimēra tiek uzklāta caurspīdīga plēve ar iepriekš sagatavotu rakstu. Pēc tam ultravioletajos staros noteiktas polimēra vietas sacietē. Nesacietējušās vietas vienkārši tiek aizmazgātas ar ūdeni. Rezultātā uz polimēra paliek noteikts reljefs.

Galvenā šīs tehnoloģijas priekšrocība ir tas, ka tā nav dārga, ir ātra un vienkārša – tādus zīmogus var izgatavot mājas apstākļos pat bez speciālām iekārtām. Taču šis spiedogu izgatavošanas paņēmiens neļauj izgatavot sarežģītus rakstus ar smalkām detaļām.

Akrila spiedogu priekšrocības un trūkumi

- lētāki par gumijas zīmogiem;
- aizņem maz vietas glabājot;
- lielāka priekšrocība it tas, ka tie ir caurspīdīgi. Tas ļauj atstāt atspiedumu tieši vajadzīgajā vietā. It īpaši tas ir svarīgi veidojot vārdus no atsevišķiem burtiem.
- spiedogu caurspīdīgums ļauj izvietot uzreiz vairākus zīmogus uz viena akrila bloka, pašiem izveidojot rakstu.
- atstāj ne tik precīzu atspiedumu, kaut arī atšķirība nav tik pamanāma, ja raksts ir vienkāršs. Gadījumā, ja raksts ir sarežģītāks ar daudzām sīkām detaļām, akrila spiedogs nevar konkurēt ar gumijas spiedogu un iemesls tam ir izgatavošanas tehnoloģija.
- tiek uzskatīts, ka akrila spiedogi nav tik ilgmūžīgi kā gumijas spiedogi. To mūža pagarināšanai, tos vajadzētu uzglabāt tumšā vietā.
- jauniem caurspīdīgajiem spiedogiem ir īpašība atstumt ūdeni, tāpēc pierms to izmantošanas iesaka paberzēt tos ar smilšpapīru vai rupju dzēšgumiju. Pēc šīs procedūras tintes labāk turēsies uz spiedoga.
 

Atsauksmes
Jūsu atsauksme būs pirmā.
Pievienot atsauksmi
Tikai reģistrētie lietotāji var atstāt atsauksmes.